Żywienie zwierząt hodowlanych
Odżywianie odgrywa ważną rolę w zdrowiu człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem składu produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym nabiału. Największe znaczenie ma to w takich chorobach jak nowotwory choroby układu krążenia i cukrzycy. Badania sugerują, że zwiększona ilość kwasów nasyconych w diecie sprzyja tym chorobom. Jednak są również kwasy tłuszczowe, które mają korzystny wpływ na zdrowie człowieka. W związku z tym pożądane jest zwiększenie ilości tych korzystnych kwasów tłuszczowych w produktach takich jak na przykład mięso czy krowie mleko. Już od ostatnich kilku dziesięcioleci trwają badania nad tym jak zmienić skład krowiego mleka, aby uzyskało jak najwięcej właściwości terapeutycznych.
Wskazuje się że ogromną rolę odgrywa to sposób żywienia tych zwierząt. Konkretne zmiany w składzie pasz podawanych zwierzętom hodowlanych, mogą poprawiać zawartość pożądanych przez konsumentów składników w produkcie końcowym.
Soja źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Soja tak samo jak kukurydza są wysoko cenionymi plonami, które mają wielu nabywców, ponieważ oba są wykorzystywane do wielu celów wzbogacania żywności w błonnik i kalorie zarówno u ludzi jak i zwierząt.
Soja pierwszy raz była uprawiana w Chinach, a do Europy dotarła dzięki misjonarzom w 1740 roku. Obecnie największymi światowymi producentami soi są Stany Zjednoczone, Brazylia, Argentyna, Chiny i Indie. Oleje roślinne to gęste, strawne źródło energii, które wymaga mniejszej fermentacji, aby energia została uwolniona. Stąd też to powszechnie stosowanie jej w paszach zwierząt hodowlanych w celu zwiększenia kaloryczności.
Pasze bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe lub uzupełnione o te składniki, gdy są podawane regularnie w dużych dawkach mogą wzbogacić mleko krów. Otrzymanie takiej paszy uzyskuje się poprzez zastosowanie bardzo różnych form. Można podawać specjalistyczne pasze wzbogacone te składniki lub dodawać je do pokarmów zwierząt we własnym zakresie. To świetnie sprawdza się olej sojowy. Spośród wielu badań najwięcej uwagi poświęcono właśnie stosowaniu oleju sojowego, który jest bogatym źródłem kwasu linolowego.
Soja źródłem białka dla zwierząt hodowlanych
Nie tylko olej jest wartościowy w gospodarstwach zajmujących się hodowlą zwierząt. Pasza sojowa jest w rzeczywistości najważniejszym źródłem białka dla zwierząt hodowlanych. Znacznie przewyższając inne pasze, jeśli chodzi o zawartość białka to mączka sojowa jest obecnie standardem m. in. dla drobiu. Na całym świecie ponad 80% uprawianej soi jest wykorzystywane do karmienia zwierząt hodowlanych.
Co jeszcze uzyskujemy ze stosowania pasz sojowych i suplementacji oleju sojowego?
Krowy mleczne
- Zwiększona produkcja mleka
- Lepszy wzrost jałówek
- Poprawa tolerancji na zimno
- Wzrost smakowitości paszy
- Zwiększenie przyswajania składników pokarmowych
Bydło
- Zwiększona tolerancja nowonarodzonych cieląt na zimno
- Uregulowanie czasu rozrodu samic wycielonych
- Szybszy wzrost masy ciała cieląt
- Poprawa kondycji ogólnej ciała i wydolności
Świnie
- Poprawa reprodukcji i kondycji loch
- Zwiększona przeżywalność prosiąt
- Zwiększona liczba sztuk młodych w miocie
- Poprawione tempo przyrostu wagi
- Wzrost współczynnika zapłodnień lochy
Drób
- Zwiększona masa jaj
- Zwiększa tempo przyrostu
- Lepsze przybieranie masy na tych samych dawkach pokarmowych
- Poprawia właściwości tuszy
- Olej sojowy działa przeciwpyłowo na fermach drobiu, co zmniejsza straty porcji poprzez mniejsze jej zawieszenie w powietrzu
- Poprawa smakowitości paszy
Najnowsze komentarze