Z jakich płyt wykonuje się meble dla domów i mieszkań?
Meble z litego drewna są eleganckim i efektownym wyglądem – niestety są drogie, ciężkie i wymagają szczególnej pielęgnacji. Wszystko to przyczyniło się do spopularyzowania płyt drewnopodobnych, które mogą być wykorzystywane we wszystkich pomieszczeniach! Na rynku znaleźć można wiele rodzajów płyt będących alternatywą dla drewna. Czym się charakteryzują? Podpowiadamy w artykule.
Rodzaje płyt meblowych: wiórowe, paździerzowe, sklejki
Płyty meblowe to niezwykle często wykorzystywany produkt w branży stolarskiej. Jest to obecnie jeden z najpopularniejszych materiałów do produkcji mebli. Poszczególne rodzaje różnią się od siebie sposobem wykonania oraz surowcami użytymi do ich wytworzenia. Na tej podstawie wyróżnić można:
- płyty wiórowe – stosowane są w meblarstwie i architekturze. Mogą być jednowarstwowe lub wielowarstwowe, a ich powierzchnie nadają się do szlifowania, laminowania, malowania oraz do fornirowania. Płyty meblowe fornirowane to natomiast jedna z najlepszych imitacji litego drewna.
- płyty paździerzowe – wykorzystywane są głównie w przemyśle meblarskim, ale mogą służyć także jako materiał izolacyjny w budownictwie. Są stosunkowo gładkie, przez co można wykańczać je w rozmaity sposób – mogą być szlifowane jedno lub dwustronnie, nieszlifowane, laminowane czy fornirowane,
- płyty sklejki – sklejka to popularna nazwa klejonych materiałów kompozytowych. Jest to naturalny materiał drewnopodobny, który powstaje ze skrzyżowanych cienkich warstw płatów drewna, takiego jak brzoza, olcha lub sosna.
Poza płytami wiórowymi, paździerzowymi i sklejkami, na rynku znaleźć można także płyty pilśniowe. Te z kolei dzielą się na kilka wariantów. Jakich?
Płyty pilśniowe: HDF, MDF, LDF
Płyty pilśniowe znajdują zastosowanie nie tylko w przemyśle meblarskim – wykorzystywane są także do produkcji paneli podłogowych. Jak mówi ekspert z firmy Wiór, która oferuje sprzedaż płyt meblowych:
Płyty pilśniowe wykonane są z drobnego drewna, a ich proces produkcyjny polega na spilśnieniu i uformowaniu rozwłóknionej tkanki drzewnej w odpowiednich warunkach temperatury i ciśnienia. Podczas procesu dodawane są również kleje syntetyczne.
Wśród najważniejszych zalet płyt pilśniowych można wymienić wysoką odporność na wilgoć i temperaturę. Ponadto pilśń może mieć różną twardość lub grubość, a w zależności od stopnia sprasowania wyróżnia się trzy rodzaje płyt pilśniowych, czyli:
- najtwardsze, o dużej gęstości – HDF,
- o średniej twardości – MDF,
- miękkie, o zmniejszonej gęstości – LDF.
Przy wyborze płyt meblowych należy wziąć pod uwagę ich zastosowanie, właściwości oraz wymiary. Warto także zwracać uwagę na producenta – to bowiem od niego w dużym stopniu zależy ich jakość, wytrzymałość oraz funkcjonalność.
Najnowsze komentarze