Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lut 15, 2022 in Remonty i budowa |

Jakie zalety posiada osuszanie podposadzkowe?

Jakie zalety posiada osuszanie podposadzkowe?

Często zdarza się, że w budynku dochodzi nie tylko do zalania ścian, lecz także podłogi. Może to skutkować nie tylko pojawieniem się pleśni czy grzybów, lecz także problemami z ogrzaniem zawilgoconego mieszkania. Wskutek zalania posadzki może też dojść do uszkodzenia mebli oraz poszczególnych sprzętów domowych. W celu uniknięcia takich strat warto czym prędzej zdecydować się na wykonanie osuszania podposadzkowego.

Na czym polega osuszanie podposadzkowe?

Konstrukcja każdej podłogi składa się z wielu warstw. Dzięki temu powierzchnia t zapewnia odpowiednią izolacyjność termiczną, akustyczną oraz przeciwwilgociową budynku. Gdy woda przedostanie się do poszczególnych warstw, wówczas to trzeba wykonać osuszanie podposadzkowe, zwane często każde międzywarstwowym.

Metoda ta polega na usunięciu wody spod posadzki, płytek ceramicznych, podłogi laminowanej czy drewnianej bez konieczności usuwania poszczególnych warstw.

Osuszanie podposadzkowe to skomplikowany proces, który wymaga użycia profesjonalnego sprzętu. Do tego celu stosuje się specjalistyczne zestawy, które wtłaczają pod warstwy suche, gorące powietrze i jednocześnie wypompowują nagromadzoną wodę spod niedostępnych powierzchni. Konieczne jest wywiercenie w posadzce kilku niewielkich otworów przez które to jest za pomocą specjalistycznych węży wypompowywana zalegająca woda.

Osuszanie podposadzkowe – zalety i wady

Osuszanie podposadzkowe to bardzo skuteczna metoda, która znalazła powszechne zastosowanie w przypadku zalanych podłóg o konstrukcji wielowarstwowej. Ta nowoczesna technologia pozwala w wielu przypadkach uniknąć generalnego remontu polegającego na demontażu podłóg, skuwaniu szlichty oraz wymianie termoizolacji. Pośród wielu istotnych zalet osuszania podposadzkowego można wymienić:

  • minimalizację szkody – im szybciej zostanie wdrożone osuszanie budynków, tym mniejsze będą straty oraz zakres prac naprawczych
  • ograniczenie zniszczenia drewnianych podłóg
  • niedopuszczenie do rozwoju groźnych grzybów oraz pleśni
  • ograniczenie kosztów ogrzewania budynku
  • poprawa jakości życia
  • uniknięcie bałaganu związanego z remontem

Istotną niedogodnością osuszania podposadzkowego jest to, że cały proces trwa zazwyczaj minimum dwa tygodnie. Niemniej dzięki wykorzystaniu odpowiednich urządzeń po wykonaniu osuszenia można normalnie użytkować wcześniej zalaną nieruchomość.

Co prawda osuszanie podposadzkowe wiąże się z wynajęciem specjalistycznej firmy i poniesieniem kosztów, ale jest to znacznie korzystniejsze, niż próba samodzielnego wysuszenia podłogi, która to zazwyczaj kończy się niepowodzeniem.