Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on kwi 18, 2023 in Remonty i budowa |

Główne zasady układania nawierzchni asfaltowych

Główne zasady układania nawierzchni asfaltowych

Współcześnie większość dróg publicznych i prywatnych wykonywanych jest z wykorzystaniem asfaltu. Proces kładzenia nawierzchni nie jest wbrew pozorom prosty – wymaga bardzo dobrej organizacji i przygotowania sprzętowego, a popełnione błędy mogą być bardzo trudne do usunięcia. Dowiedz się w jakich etapach przeprowadzane jest układanie nawierzchni asfaltowych, co trzeba koniecznie brać pod uwagę.

Przygotowanie asfaltu

Pierwszym etapem układania nawierzchni asfaltowych jest przygotowanie odpowiednich ilości asfaltu o konkretnych właściwościach. To bardzo ważny i jednocześnie skomplikowany z logistycznego punktu widzenia etap prac – asfaltu nie da się wytwarzać na miejscu, musi zostać przygotowany w asfaltowni i następnie przetransportowany w taki sposób, by w drodze nie stracił swoich właściwości. W przeciwnym wypadku nie będzie nadawał się do użytku. Wymaga to uwzględnienia wielu czynników, takich jak ilość potrzebnego asfaltu, czas potrzebny do nałożenia poszczególnych partii masy, warunki pogodowe, potrzebny do pokonania dystans…

Ocena asfaltu

Zanim przygotowany asfalt zostanie załadowany do rozściełacza i wbudowany w nawierzchnię drogi, poddawany jest ocenie swej jakości. Przede wszystkim sprawdzana jest jego temperatura, która prawidłowo powinna mieścić się w granicach od 140 do około 190 stopni. Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka temperatura nie są pożądane, gdyż asfalt traci w takich warunkach swoje właściwości i nie nadaje się do użytku. Ponadto prawidłowo przygotowana mieszanka powinna mieć czarny, lekko połyskujący kolor i wydzielać specyficzne opary.

Wylewanie asfaltu

Jeśli asfalt spełnia wymogi jakościowe, jest jednolity i o odpowiedniej temperaturze, można przystąpić do jego wyładunku do skrzyni rozściełacza, czyli maszyny przeznaczonej do równomiernego rozłożenia masy na drodze. W trakcie pracy rozściełacz będzie najczęściej wymagał uzupełnienia stanu asfaltu, dlatego bardzo ważne jest prawidłowe zorganizowanie transportu i m.in. nie dopuszczanie do sytuacji, w której skrzynia rozściełacza całkowicie się opróżnia. Należy również na bieżąco kontrolować proces układania nawierzchni asfaltowej. Szeroki wybór profesjonalnych rozściełaczy znajdziemy w ofercie firmy Bellator.

Zagęszczanie asfaltu

Wbudowana w drogę warstwa asfaltu musi zostać zagęszczona i wyrównana. Wykorzystuje się w tym celu walce drogowe jedno- lub wielowałowe. Zagęszczanie przeprowadza się najwcześniej po nałożeniu mieszanki, zanim jej temperatura spadnie poniżej 90 stopni.