Jakie wycieraczki można przyklejać do posadzki?
Wycieraczka to niezbędny element właściwie każdego budynku, zarówno domu jednorodzinnego jak i centrum handlowego. W zależności od miejsca wybierane są różne rozwiązanie, jednak w każdy przypadku warto zadbać o solidne, trwałe przymocowanie do podłoża. Można w tym celu sięgnąć po metodę klejenia. Dowiedz się, jakiego rodzaju wycieraczki można przykleić do posadzki.
W jakim celu warto przykleić wycieraczkę?
Przyklejenie wycieraczki podłogowej ma jeden, zasadniczy cel – jest nim utrzymanie wycieraczki przez cały czas w jednym miejscu. Jest to szczególnie istotne w miejscach, w których występuje duże natężenie ruchu, np. w dużych obiektach handlowych czy budynkach instytucji publicznych. Dobre przyklejenie wycieraczki zapobiega przesuwanie się jej w momencie nastąpienia i tym samym eliminuje ryzyko poślizgnięcia się i upadku, zwłaszcza w sezonie opadów, kiedy posadzki stają się bardziej śliskie. Klej zapobiega również fałdowaniu lub zwijaniu wycieraczki, co również może sprzyjać nieszczęśliwym wypadkom.
Jakiego rodzaju wycieraczki można przykleić?
W praktyce do przyklejenie do podłogi nadają się wszystkie wycieraczki, które zostały wykonane z tworzywa sztucznego lub posiadają specjalny podkład z tworzywa. W razie wątpliwości warto zasięgnąć rady sprzedawcy lub producenta, czy wybrany rodzaj wycieraczki może być mocowany poprzez klejenie. Inne rodzaje wycieraczek, np. wykonane z aluminium nie powinny być przyklejane, jednak wynika to przede wszystkim z niskiej jakości łączenia na klej metali z innymi tworzywami, takimi jak panele czy ceramika podłogowa.
Do przyklejenia wycieraczki należy stosować odpowiednio dobrane kleje montażowe. Proces klejenia jest bardzo prosty, wystarczy trzymać się instrukcji producenta kleju. Nie zaleca się stosować klejenia na podłożach z takich materiałów jak drewno, gdyż przy ewentualnym demontażu może dojść do ich zniszczenia. Szeroki wybór wycieraczek nadających się do klejenia znajdziemy między innymi w ofercie firmy Unimat.
Jakie zamontować wycieraczkę bez klejenia?
Niekiedy zdarza się, że wycieraczki nie da się przyklejać ani w innym sposób przymocować do podłogi. Rozwiązaniem w takiej sytuacji są między innymi ramy najazdowe, które montuje się za pomocą kleju montażowego lub na śruby. Rama najazdowa nie tylko utrzymuje wycieraczkę w jednym miejscu, zapobiegając jej przesuwaniu, ale także ułatwia wjechanie na wycieraczkę wózkiem dziecięcym lub inwalidzkim – dlatego są polecanym rozwiązaniem dla wszelkich obiektów użytku publicznego, dzięki nim można zwiększyć dostępność budynku. Wycieraczkę umieszczoną w ramie można łatwo wyjąć np. w celu oczyszczenia lub wymiany.
Najnowsze komentarze