Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on kwi 5, 2023 in Remonty i budowa |

Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Powietrzna pompa ciepła jest najprostszym w montażu rodzajem pompy – nie wymaga rozbudowanej instalacji zewnętrznej ani żadnych ingerencji w działkę inwestora. Do produkcji energii cieplnej pompa wykorzystuje zasysane przez wentylator powietrze, którym ogrzewany jest czynnik roboczy krążący po instalacji. Powietrzna pompa ciepła to urządzenie ekologiczne i ekonomiczne.

Mechanizm działania powietrznej pompy ciepła

Pompa powietrzna wykorzystuje naturalne zjawisko różnicy temperatur. Energia cieplna zgromadzona w powietrzu zewnętrznym ogrzewa czynnik roboczy w instalacji CO, który paruje w bardzo niskich temperaturach. Ponieważ czynnikiem jest ciecz, która ma zawsze niższą temperaturę od otoczenia, to możliwe jest wydajne odbieranie ciepła, nawet jeśli temperatury na zewnątrz spadną później zera. W skrajnych warunkach pracę pompy ciepła muszą wspomagać dodatkowe grzałki elektryczne lub inne źródła ciepła.

Czynnik chłodniczy ma postać gazową a po podgrzaniu zostaje sprężony przez sprężarkę, co powoduje wzrost jego temperatury. Wówczas gazowy czynnik może oddać zgromadzoną energię cieplną do instalacji CO i zasobnika CWU. Następnie schłodzony i skroplony czynnik przechodzi przez zawór rozprężny. Po zmianie stanu skupienia na gazowy cykl rozpoczyna się od nowa. Montażem powietrznych pomp ciepła zajmuje się Modern Energy Pro z Cieszyna. Firma specjalizuje się w systemach energii odnawialnej i dostarcza systemy solarne wspomagające prace ogrzewania centralnego oraz fotowoltaikę, która może produkować prąd zasilający pompę ciepła. W ten sposób ogrzewanie domu może być niemal bezkosztowe.

Zalety powietrznych pomp ciepła

Największym atutem powietrznej pompy ciepła jest stosunkowo niska cena oraz mało kłopotliwy montaż. Decydując się na powietrzną pompę, bez znacznych przeróbek możemy zainstalować ekonomiczny i ekologiczny system ogrzewania. Pompa ciepła idealnie sprawdza się w budynkach już zamieszkałych i doskonale współpracuje zarówno z ogrzewaniem podłogowym, jak i kaloryferowym. Obecnie na rynku dostępne są powietrzne pompy ciepła, które mogą pracować wydajnie, nawet jeśli temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 25 stopni Celsjusza i bez problemu ogrzeją czynnik roboczy do wymaganej temperatury.