Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on mar 21, 2023 in Remonty i budowa |

Cechy rozpoznawcze blatów z litego drewna

Cechy rozpoznawcze blatów z litego drewna

Drewno to uniwersalny surowiec, z którego powszechnie wykonuje się przedmioty codziennego użytku. Do produkcji wyrobów drewnianych, takich jak blaty, używa się naturalnego tworzywa drzewnego i materiałów drewnopochodnych. Produkty z litego drewna uznaje się za bardziej wartościowe ze względu na wiele posiadanych zalet. Jakie są główne cechy rozpoznawcze blatów z litego drewna?

Jakość wykonania

Na potrzeby budownictwa i przemysłu meblarskiego wykorzystuje się drewno lite oraz przetworzone w postaci materiałów drewnopochodnych. Blaty z litego drewna cechują się świetną jakością, która dotyczy zarówno zastosowanego surowca, jak i wykonania. Blat tego rodzaju cechuje się znacznie lepszymi właściwościami mechanicznymi niż wyroby na bazie drewna klejone warstwowo. Jeśli masz do wyboru blat, w którego produkcji materiałem wyjściowym było drewno lite oraz blat z forniru (sklejki, LVL), wiórów (OSB), włókien i wełny drzewnej (płyt trocinowych MDF), kompozytu — wybierz blat lity. Najlepiej kup blat prosto od producenta drewnianych blatów kuchennych, aby mieć pewność co do pochodzenia i zastosowanego materiału.

Walory estetyczne

Blaty z litego drewna mają niezaprzeczalne walory estetyczne. Ich cechą rozpoznawczą jest charakterystyczne wybarwienie, układ słojów i zapach. Ponieważ do ich wytworzenia stosuje się w 100% naturalny surowiec ze ściętych drzew, wszystkie procesy technologiczne służą jedynie obróbce materiału, nadaniu mu odpowiedniego kształtu i trwałości. Blaty i meble najlepiej wyglądają w kolorach zbliżonych do naturalnych, które nie maskują całkowicie struktury materiału. Barwa drewna jest przyjemna dla oka, budzi pozytywne skojarzenia i współgra z najróżniejszymi odcieniami otoczenia.

Wyjątkowa trwałość

Drewniane blaty kuchenne powinny cechować się zwiększoną wytrzymałością i takie są właśnie blaty z litego drewna. Szczególnie jeśli wykonano je, stosując klejenie w obu płaszczyznach — po długości i szerokości blatu. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, pękanie, odkształcanie i na upływ czasu. Drewniany blat nie pęknie i nie wygnie się nawet pod dużym ciężarem. Dzięki tej właściwości pozostanie w doskonałym stanie przez lata. Warto jedynie odpowiednio go pielęgnować i konserwować powierzchnię co jakiś czas.