Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lip 15, 2022 in Remonty i budowa |

Czy warto zasilać pompę ciepła przydomową fotowoltaiką?

Czy warto zasilać pompę ciepła przydomową fotowoltaiką?

Czym jest pompa ciepła?

Z definicji pompa ciepła Rybnik to urządzenie mechaniczne, które przenosi ciepło z jednego miejsca na drugie. Przetwarzają energię ze źródeł odnawialnych (powietrze, ziemia i woda) na ciepło do ogrzewania naszych domów. Typowy system pompy ciepła do zastosowań mieszkaniowych składa się najczęściej z jednostki zewnętrznej i jednostki wewnętrznej (rozwiązanie typu SPLIT) albo cały system pompy ciepła umieszczony jest na zewnątrz (MONOBLOK).

Pompy ciepła to urządzenia przenoszące ciepło z chłodniejszego miejsca do cieplejszego. Działają one na zasadzie odbierania ciepła z powietrza zewnętrznego i przenoszenia go do wnętrza. Odbywa się to poprzez wykorzystanie energii elektrycznej do zasilania silnika elektrycznego, który przemieszcza czynnik chłodniczy (gaz) między „parownikiem” i „skraplaczem”. Przy wyborze instalacji pomogą specjaliści z pompy ciepła Śląsk.

Pompy mogą być wykorzystywane do ogrzewania i chłodzenia. W naszym kraju częściej stosowane są do tego pierwszego.

Pompy ciepła to jeden z najbardziej energooszczędnych sposobów na ogrzewanie domu. Są również bardziej przyjazne dla środowiska niż konwencjonalne sposoby ogrzewania, jak np. węgiel.

Zalety pompy ciepła

W Polsce coraz częściej używanym pomp ciepła do ogrzewania naszych domostw. Wzrost popularności tego rozwiązania nie bierze się znikąd.

Zaletami pomp ciepła są:

  • Łatwa instalacja urządzenia

  • Bezproblemowe utrzymanie i konserwacja

  • Są proste w obsłudze

  • Nie trzeba kupować dla nich paliw

  • Nie emitują zanieczyszczeń do środowiska

  • Na etapie budowy domu należy pamiętać, żeby pompy ciepła nie wymagają komina, co pozwoli nam na oszczędności związane z jego budową

Więcej zalet wskaże Progres-Rybnik.pl. Pompa ciepła różni się od innych urządzeń do wymiany ciepła tym, że nie potrzebuje paliwa zasilającego do wykonania swojej pracy. Zamiast tego wykorzystuje energię z powietrza zewnętrznego i przenosi ją do przestrzeni wewnętrznej.

Podłączenie fotowoltaiki do pompy ciepła

Pompa ciepła, podobnie jak instalacja solarna, to świetny sposób na bycie przyjaznym dla środowiska. Oba kwalifikują się do programów rządowych z dofinansowaniami, które ułatwiają zakup tych systemów.

O tych systemach warto pomyśleć na etapie budowy domów. Jednak w istniejących już budynkach również bez większych problemów powinna być możliwość instalacji pompy ciepła i fotowoltaiki. W przypadku tego pierwszego mogą być niezbędne lekkie prace remontowe, związane z kuciem ścian pod przewody itp. Więcej informacji uzyskacie Państwo w: panele fotowoltaiczne Rybnik.

Osoby krytyczne wobec połączenia tych systemów wskazują na to, że system jest niewydajny, bo fotowoltaika wytwarza prąd latem, a pompy ciepła potrzebują sporych jego ilości zimą. Jednak nie jest to takie prostolinijne. Trzeba pamiętać, że zimą fotowoltaika też funkcjonuję i produktuje prąd, który w bardziej słoneczne dni w pełni zaspokoi zapotrzebowanie na energie elektryczną pompy ciepła. No i oczywiście trzeba pamiętać, że latem przesyłamy nadwyżki energenetczne do sieci. A w chłodniejsze dni możemy tą energie z sieci odebrać.

W większości przypadków takie połączenie pozwoli nam w persfektywnie kilku lat na znaczą oszczędność i ochronę środowiska. Odpowiedni dobór instalacji fotowoltaicznej do pompy zapewni fotowoltaiki Rybnik. Jeśli zadbamy o to, aby sprzęt pochodził od dobrego producenta i instalację przeprowadzą fachowy, to nasz system powinien wydajnie przyczynić się do oszczędności w naszych portfelach, ale też czasu, dzięki temu, że pompy ciepła są proste w obsłudze i nie wymagają np. codziennego rozpalania czy wyrzucania popiołu, jak to jest w przypadku konwencjonalnych pieców.