Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on mar 22, 2021 in Remonty i budowa |

Wierzba- naturalny krajobraz Polski.

Wierzba- naturalny krajobraz Polski.

Wierzba- drzewo z bajek i piosenek

Niemal każdy Polak, zarówno ten mały jak i duży doskonale zna widok bazi, czy inaczej kotków pojawiających się wczesną wiosną na gałązkach drzew i dla każdego jest to oznaka, że niebawem nadejdą ciepłe dni. Gałązki pokryte kotkami dekorują nasze palemki wielkanocne, zdobią wiosenne bukiety w kolorowych wazonach i należy zgodnie przyznać, że są niesamowicie urokliwe, po prostu śliczne. W Polsce aktualnie można spotkać około trzydzieści odmian wierzb, zarówno w naturalnych warunkach, jak i uprawianych w domowych ogródkach, a nawet parkach miejskich. Wierzba wpisuje się w krajobraz Polski jak element układanki, dodając magicznego uroku swojemu otoczeniu.

Najpopularniejsze wierzby krajowe

Wierzba biała Salix Alba naturalnie występuje w pobliżu strumieni, brzegach rzek, jezior i innych zbiorników wodnych, na terenach lasów łęgowych, lub podmokłych łąkach. Jej kora jest żółta, lub jasnobrązowa, wczesną wiosną, bo na przełomie kwietnia i maja rozpoczyna proces kwitnienia i rozwoju liści jednocześnie.
Wierzba krucha Salix fragilis można ją spotkać w wilgotnych lasach, na podmokłych łąkach i zalewiskach. W przeciwieństwie do innych odmian wierzba krucha posiada pozbawione owłosienia gałązki o błyszczącym czerwono-brązowym kolorze. Młode gałązki z łatwością ulegają złamaniom, temu drzewo zawdzięcza swoją nazwę odmianową.
Wierzba lapońska Salix lapponum jest bardziej krzewem, niż drzewem, gdyż osiąga maksymalnie zaledwie dwa metry. To dość niskie osiągi jak na wierzbę, jednak krzew bardzo szybko rośnie, z uwagi na to znalazł swoje zastosowanie jako umocnienie nasypów w parkach miejskich, czy na wydmach. Ta odmiana wierzby rzadko występuje w warunkach naturalnych, można ją sporadycznie spotkać na Wyżynie Lubelskiej, gdzie zdarza się jej porastać torfowiska. Młode gałązki krzewu są bardzo elastyczne, dlatego odnalazła zastosowanie w przemyśle wikliniarskim.
Dodatkowo wierzba lapońska posiada właściwości lecznicze, pozyskiwany z nich kwas salicylowy i tanina mają działanie napotne i wspomagające walkę z gorączką.